Sis-Car » Blog » Zasady postępowania po sprzedaży auta

Co należy zrobić po sprzedaży samochodu?


Znalezienie odpowiedniego kupca to nie koniec zadań, jakie czekają na osoby sprzedające swój samochód. Sprzedaż pojazdu przez osobę fizyczną wiąże się bowiem z koniecznością dopełnienia szeregu formalności – w Wydziale Komunikacji, u ubezpieczyciela, a czasem również w urzędzie skarbowym. O czym pamiętać po przekazaniu samochodu nowemu nabywcy?

Na to pytanie odpowiadamy wyczerpująco w poniższym poradniku. Przygotowaliśmy go z myślą o kierowcach, którzy planują sprzedaż samochodu i chcą uniknąć nieprzyjemnych konsekwencji prawnych związanych z transakcją kupna-sprzedaży. Przede wszystkich, sprzedający samochód zobowiązany jest zgłosić ten fakt w Wydziale Komunikacji w terminie 30 dni od daty przeniesienia prawa własności. Obowiązek ten określa art. 78 ust. 2 Prawa o ruchu drogowym.

Obowiązki i prawo sprzedającego samochoód


Kolejną instytucją, jaką musi odwiedzić każdy sprzedający samochód, jest firma ubezpieczeniowa. W ciągu 14 dni ma on obowiązek poinformować ubezpieczyciela o sprzedaży pojazdu oraz przekazać mu dane nowego właściciela. Ważne jest, by zrobić to jak najszybciej – pozwoli to uniknąć stresu, gdy nabywca auta zdąży spowodować nim szkodę przed zgłoszeniem zmiany właściciela.

Jeżeli właściciel pojazdu sprzedał go w ciągu 6 miesięcy od zakupu i zarobił na tej transakcji, jego obowiązkiem jest uwzględnienie tego dochodu i zapłacenie stosownego podatku podczas składania deklaracji PIT w terminie do końca kwietnia następnego roku po sprzedaży auta. Zapominalscy muszą liczyć się z wytoczeniem sprawy sądowej o zatajenie dochodów.