Sis-Car » Blog » Niemowlę w samochodzie

Jak przewozić niemowlę w samochodzie?


Jak pokazują statystyki, w kolizjach, do których dochodzi na polskich drogach, co czwartą ofiarą jest dziecko. Dlatego tak ważne jest zapewnienie podróżującym w samochodach maluchom nie tylko komfortu, ale przede wszystkim niezbędnego bezpieczeństwa. Zgodnie z badaniami, odpowiedni fotelik zmniejsza ryzyko poważnych obrażeń aż o 67 %!

Kwestie związane z bezpiecznym przewożeniem dzieci w samochodach regulują przepisy Ustawy Prawo o ruchu drogowym z 1 stycznia 1999 roku. Wprowadzona w życie 15 maja 2015 roku nowelizacja zniosła dolną granicę wieku dla dzieci (12 lat), które muszą być obowiązkowe przewożone w foteliku.

Jak przewozić niemowlę w samochodzie?


Obecnie, bez względu na wiek dziecka, musi ono korzystać ze specjalnego fotelika do momentu osiągnięcia 150 cm wzrostu. Urządzenie musi być dostosowane zarówno do wieku, jak i wzrostu dziecka. Przewożenie dziecka bez fotelika jest nie tylko niezgodne z prawem, ale i zwyczajnie niebezpieczne.

 

Przed zakupem fotelika warto zmierzyć jego wymiary, bo może okazać się, że nie będzie pasował do wnętrza auta lub znajdujące się w pojeździe pasy będą za krótkie. Fotelik musi być też solidnie osadzony bez możliwości przemieszczania się. Eksperci zalecają, by dzieci podróżowały w foteliku ustawionym tyłem do kierunku jazdy.

Szczegółowe zasady montażu fotelika demonstruje poniższy filmik

Foteliki - dlaczego nie warto oszczędzać!


Podczas niekontrolowanych zdarzeń na drodze ciało dziecka narażone jest na działanie znacznych sił, które zagrażają jego życiu i zdrowiu. Dlatego tak ważny jest zakup certyfikowanego fotelika, w którym dziecko nie będzie przemieszczać się ani nie wyślizgnie się z pasów bezpieczeństwa. W trosce o dzieci nie warto oszczędzać.